Jõulud ja ostumöll – kuidas säästa raha pühade ajal?

Tänavu oodatakse Petlemma rekordarvu külastajaid, kelle jaoks pannakse Jeruusalemmast Petlemma sõitma eraldi bussid. Neljandal sajandil rajati nende koobaste peale kirik, mis püsib tänini. Kunagi ei kurda Petlemma inimesed, et tulijaid on liiga palju, igaüks võetakse vastu.

Bauhof OstuMöll - YouTube

. Ent lootust on ka jõuludel. Hoia alt, kui veel satud peatänavale ajal, mil kirikusse läheb keegi tähtis vaimulik!Õigupoolest soovitavad mitmed reisiraamatud Petlemmast sel päeval üldse eemale hoida. Turistid saavad üldiselt probleemideta liikuda ööpäev ringi.

Hanukka traditsiooniline maius on moosi täis pressitud ja tuhksuhruga üle raputatud õlikakk, mida süüakse õhtuti küünalde süütamise aegu. Üle rahvamassi hõigete kõlavad vastamisi kirikukellad, sekka minarettidelt kõlavad kutsed. Tema veetis oma jõulud eelmisel aastal ühes Jeruusalemma supiköögis töötades ning teab rääkida, et noorte hulgas levib uudne komme – süüdatakse hanukka-küünlad, lauldakse jõululaule ning nimetatakse kogu üritust christmukka pühaks. Autod tuututavad, rahvas voogab. “Ei, midagi karta küll ei ole, minge kindlasti ja minge julgelt, minge kindlasti,” soovitab Lagle Parek. Nende viimaste osas arvab Lagle Parek, et kahest korrast piisab. “Peatänavale oli paigutatud suur apelsin, mis mängis läbilõikavalt in exelsis deo’d, Karjaste väljale minev tee oli nagu laat ja lõpuks tekkis hirm, et meid tallatakse ära,” meenutab ühes reisiliste internetifoorumis Petlemmas käinud naine. Tegelikult on seda kaheksa kilomeetri pikkust maad olnud tavaks käia jalgsi. Tõsi, öömajad on broneeritud juba suvest peale ning kesköisele missale Kristuse sünnikirikus pileti saamiseks tuleks varem tegutsema hakata.Petlemm asub Palestiina omavalitsusalal ning sinna sisenemiseks tuleb läbida turva- ja passikontroll. Ilmad on siis kehvavõitu ja rahvast palju. Nendel on oma asi ajada ning sellega teevad nad Naatsaretist ja iseäranis Petlemmast jõulude ajal tippsihtkohad. Ajad olid ärevad ning me olime nende jõulude ajal Petlemmas ainsad turistid. Niisugused koobastikud on Iisraelis tavalised nagu seegi, et sinna loomi paigutati. “Varahommik!” ütleb Lagle Parek resoluutselt. Linnapea pidas seda nii oluliseks, et tuli ja jõi meiega aastavahetusel ühel katusel šampust!” Lagle Parek sõitis toona kohale ilma igasuguste eelarvamuste ja ootusteta. Küünlajalad on kodudes, akendel ja isegi autode katustel!” Suurim erinevus on Kadri jaoks aga ostumöllu puudumine, pole ka meile omast toidurallit. “Söögu pealegi oma õlipirukaid,” ütlevad aga leplikult tuhanded palverändurid. “Jah, midagi sellist me ei oodanud, me ei saanud kiriku peauksele lähedalegi,” lisab teine. detsembri hommikul ärkas pöörase lärmi peale.“Trummid, mingid viled, tohutu kisa,” kirjeldab ta..

detsember 2017 - Elu aias

. “Näiteks Jeruusalemma šoti kiriku jõuluteenistusele tuli eelmisel aastal nii palju kohalikku rahvast, et vaimulik tegi esimese asjana neist kantslisse ronides pilti,” räägib Helen Haas. Selle märgiks süüdatakse igal õhtul päikese loojudes põlema üks kaheksast küünlast, kuni kõik on lõpuks säramas ja valgus täitnud maa.“Tänavatele on pandud suured küünlajalad, inimesed seisatavad seal ja rõõmustavad nende üle ning laulavad koos. Pole harv, et poolakatest palverändurid toetavad end korraks maha ja võtavad koos preestriga üles ühise laulu. Vaikset hardushetke leiab selles kirevuses vaid enda seest ning mõned rahvused saavad sellega paremini hakkama. Jõulud ja ostumöll – kuidas säästa raha pühade ajal. Ja rahvas liigubki katkematu vooluna. “See oli kohalike skautide marss! Kära oli kohutav!” Lärmi on aga skautidetagi. Või et Venemaalt saabunud tumedais rõivais reisilised on istunud teele ja harutavad seal toidupusaratega. Laenu refinanseerimine, parima intressiga kinnisvara laen

Märkused